رونق قاچاق کالا و ورود کالای بی‌کیفیت فناوری اطلاعات در نتیجه مشکلات متعدد تایید نمونه تجهیزات

رونق قاچاق کالا و ورود کالای بی‌کیفیت فناوری اطلاعات در نتیجه مشکلات متعدد تایید نمونه تجهیزات

اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی اعلام کردند: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ۱۲ سال گذشته، ناخواسته به قاچاق کالا و ورود کالای بی‌کیفیت کمک کرده است.

نشست کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای امروز در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ برگزار شد.
آزاده معروفی رئیس کمیسیون شبکه نظام صنفی رایانه‌ای در این نشست با اشاره به مشکلات تایید نمونه تجهیزات فناوری اطلاعات توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اظهار داشت: قانون تایید نمونه تجهیزات فناوری اطلاعات امسال ۱۲ ساله می شود و هنوز دارای مشکلات بسیاری است.
به گفته وی، نتیجه عملکرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این ۱۲ سال تقویت بازار خاکستری تامین تجهیزات فناوری اطلاعات بوده است به طوری که یا باعث تعطیلی فعالیت فعالان قانونی این صنف شده یا فعالان قانونی صنف را به سمت مبادی غیر رسمی سوق داده است.
به گفته وی، این سازمان ناخواسته به قاچاق کالا و ورود کالای بی‌کیفیت کمک کرده است.معروفی خاطرنشان کرد: حتی بخش خصوصی پیشنهاداتی را برای اصلاح رویه موجود به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه داده است اما این سازمان در پاسخ به این پیشنهاد ها سکوت کرد و حتی این پیشنهاد در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم مطرح نشد. 
وی با انتقاد از عملکرد رگولاتوری در این زمینه گفت: به نظر می رسد رگولاتوری علاقمند به توسعه خدمات خود در تمامی حوزه های تایید نمونه تجهیزات فناوری اطلاعات است. 
وی خاطرنشان کرد: تمام تجهیزات در لحظه ثبت سفارش یا خروج از گمرک نیاز به تایید سازمان رگولاتوری دارند حتی اگر سازمان امکانات تست این نمونه را نداشته باشد و این کار نیاز به چندین روز زمان دارد که نتیجه آن افزایش هزینه است. کریمی عضو کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای هم در این نشست، گفت: در نتیجه این اقدامات هزینه‌های شرکت ها افزایش می یابد و قیمت تمام شده کالا زیاد می‌شود. 
وی با بیان اینکه مسئولان کشور بر حذف امضای طلایی در کشور تاکید می کنند اما در واقع در رویه فعلی ثبت سفارش که فرآیند ثبت سفارش در یک اتاق در بسته در وزارت صنعت انجام می شود و ۲۰ روز تا یک ماه برای آن انتظار می کشیم و نمی دانیم چرا درخواست رد شده یا چرا درخواست تایید شده به معنای همان بازگشت امضای طلایی است. کریمی با اشاره به مشکلات دیگر تایید نمونه تجهیزات فناوری اطلاعات گفت: یکی از مشکلات عمده عدم ارائه فاکتور هزینه رسمی از سوی آزمایشگاه ها بود به طوری که در اقدام کاملاً عجیبی تا چند وقت پیش برای دریافت فاکتور هزینه مشکل داشتیم و آزمایشگاهها علیرغم دریافت هزینه‌های سنگین فاکتور ارائه نمی‌کردند. وی ادامه داد: همچنین گاهی تا ۵ دستگاه را برای تست باید به آزمایشگاه ارسال کنیم. 

کریمی خاطر نشان کرد: در ابتدا این سازمان باید تجهیزات رادیویی را وارد و ساماندهی می کرد که با گذر زمان تجهیزات غیر رادیویی را هم شامل شد. قصه تکراری در صنایع داریم که به دلیل حمایت از تولید داخل، در فرایند واردات برخی از کالاها مشکل ایجاد می کنیم و سابقه وضع تعرفه های کیلویی برای واردات این کالاها هم وجود دارد.
کریمی ادامه داد: حمایت از تولید داخل هدف همه ماست اما شیوه آن مهم است. باید حمایت ها از شرکت هایی که تولید کننده محصولات هستند، به نحو درستی شکل بگیرد.
احسان زرین بخش دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای هم در این نشست، گفت: هر مشکلی که در آزمایشگاههای تایید نمونه تجهیزات فناوری اطلاعات به وجود می آید با یک پاسخ روبرو می شویم؛ اینکه آزمایشگاه کم داریم و آزمایشگاه ها با هزینه هنگفت به وجود آمدند و نمی توانیم لغو مجوز کنیم آزمایشگاه ها مانند صنعت خودروسازی شدند. 
به گفته وی، شنیده ها حاکی از این است که به دلیل کاهش واردات در نتیجه شرایط اقتصادی کشور، متقاضی تایید نمونه تجهیزات کم شده و این آزمایشگاه ها درصد اند که رگولاتوری را مجاب کنند به حوزه‌های دیگر تجهیزات هم وارد شود.
وی خاطرنشان کرد: ما سربازان اقتصادی در خط مقدم جنگ اقتصادی هستیم و کالاها فناوری اطلاعات شامل تحریم هستند، انتظار داریم از پشت خط مقدم ما را خود تحریمی نکنند. 
زرین بخش گفت: در حال حاضر هزینه های انبارداری، عدم وصول مطالبات، بخشنامه های متعدد و محدودیت‌های ثبت سفارش پیش پای فعالان واردات تجهیزات فناوری اطلاعات است