الکام‌پیچ چیست؟

فرصتی برای ارائه و دیده شدن

با شرکت در الکام‌پیچ، این فرصت را پیدا خواهید کرد که کسب‌و‌کارتان را برای پنلی از داوران خبره ارائه کنید و نظرشان را بدانید. الکام‌پیچ به هر استارت‌آپ کمک می‌کند که ببیند مخاطبان کسب‌و‌کارش در مورد آن چه طور فکر می‌کنند. با شرکت در الکام‌پیچ، می‌توانید ببینید که این افراد موثر و موفق و باتجربه در مورد کسب‌وکار شما چه نظری دارند. ما پنلی از این داوران را پیش رویتان قرار می‌دهیم تا نظرشان را بدانید. این که از این اطلاعات چه استفاده‌ای می‌کنید، کاملا به وضعیت و تصمیم خودتان بستگی دارد. ما سعی می‌کنیم داورانی را انتخاب کنیم که بتوانند بازخورد واقع‌بینانه‌ای را به شما بدهند. پس اگر این اطلاعات برایتان مفید است، در الکام‌پیچ شرکت‌ کنید. و البته امسال هم مثل سال‌های قبل، جوایزی برای تیم‌هایی که از دید داوران بهترین بودند، خواهیم داشت.

ElecomPitch

شرایط الکام‌پیچ

برای شرکت در الکام‌پیچ باید در سایت الکام‌استارز ثبت‌نام کنید و حساب‌کاربری بسازید. در حساب‌کاربری خود می‌توانید در هر یک از رویدادهای جانبی الکام‌استارز شرکت کنید که اگر شما متقاضی الکام‌پیچ هستید باید در بخش الکام‌پیچ فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید و پس از طی کردن فرآیند پرداخت (دویست‌و‌پنجاه‌هزارتومان)، ثبت‌نام شما نهایی خواهد شد. در صورت آماده‌شدن فایل ارائه، می‌توانید فایل نهایی ارائه خود را در حساب‌کاربری خود و در بخش الکام‌پیچ تا تاریخ 20 دی ماه آپلود کنید. زمانبندی ارائه‌ها و دیگر اخبار را از طریق همین صفحه پیگیری کنید. امسال رویداد از تاریخ ۲۹ دی ماه تا تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۹ به صورت آنلاین در بستر سایت ایوند، برگزار خواهد شد و ارائه‌ی تیم‌ها در این 4 روز تقسیم می‌شوند. ارائه تیم‌ها به صورت پخش زنده انجام می‌شود و یک لینک برای تماشای آنلاین ارائه‌ها و رویداد از طریق کانال‌های اطلاع‌رسانی الکام‌استارز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

روال انجام

شیوه ثبت نام و شرکت در الکام‌پیچ

۱ تا ۱۲ دی ماه
ثبت نام

شما می‌توانید از طریق سایت الکام‌استارز در رویداد الکام‌پیچ ثبت‌نام کنید و بعد از پرداخت هزینه ثبت‌نام شما نهایی خواهد شد. دانلود فایل راهنمای ثبت‌نام

از زمان ثبت‌نام تا ۲۰ دی ماه
ارسال فایل نهایی ارائه

تا این تاریخ فرصت دارید اصلاحات فایل ارائه خود را انجام دهید و در حساب‌کاربری خود آپلود کنید. اصلاحات بعد از این تاریخ انجام نخواهد شد پس در ارسال فایل نهایی خود توجه لازم را داشته باشید. در صورت نیاز می‌توانید از تمپلیت روبه رو کمک بگیرید: دانلود فایل تمپلیت ارائه

۲۰ تا ۲۴ دی ماه
بررسی اطلاعات و فایل ارائه‌ شرکت‌کنندگان

فایل‌های ارائه و اطلاعات تیم‌ها توسط تیم اجرایی الکام‌پیچ بررسی می‌شود و در صورت لزوم با تیم شما تماس گرفته خواهد شد.

۲۶ دی‌ماه
اعلام زمانبندی ارائه‌ها روی سایت

جدول زمانبندی ارائه‌ها و میزان زمان ارائه و پرسش داورها در این تاریخ روی سایت قرار خواهد گرفت.

۲۶ تا ۲۷ دی ماه
درخواست جابه‌جایی و تغییر زمان ارائه

در صورت لزوم تیم‌ها می‌توانند درخواست و دلیل خود برای جابه‌جایی ارائه را از طریق حساب‌کاربری خود برای ما ارسال کنند، بعد از بررسی درخواست‌ها و درصورت امکان زمان ارائه تیم جابه‌جا می‌شود و جدول زمانبندی به‌روزرسانی خواهد شد.

۲۹ دی ماه تا ۲ بهمن ماه
رویداد الکام‌پیچ

این رویداد در چهار روز و در بستر سایت لحظه نگار به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. چگونگی شرکت تیم‌ها در رویداد متعاقبا به هر تیم اعلام می‌شود.

۴ بهمن ماه
اعلام نتایج

نتایج و جوایز برگزیدگان در این تاریخ روی سایت الکام‌استارز قرار خواهد گرفت.

یکی از بخش‌های الکام‌استارز، الکام‌پیچ است که در آن استارتاپ‌ها کسب‌وکار خود را توضیح داده و مورد داوری قرار می‌گیرند. الکام پیچ هم مانند چند سال گذشته، بخش جانبی دیگری از الکام‌استارز است که امسال به صورت مجازی برگزار خواهد شد. این رویداد استیجی است که یک تیم کسب‌وکارش را ارائه می‌دهد. یک نفر به نمایندگی از تیم می‌آید و در مورد کسب‌وکارشان ارائه می‌دهد و پنلی از داوران در مورد ایده‌ها و کسب‌وکار آن‌ها نظر می‌دهند. این رویداد فرصت مناسبی برای چکش‌کاری ایده و شبیه‌ساز ارائه‌ی آینده‌ی کسب‌وکار برای یک سرمایه‌گذار یا مشتری است. در انتها براساس امتیازات داورها به تیم‌های برتر جوایزی اهدا می‌‌شود. (هر گونه تغییر، زمان اعلام جدول زمانبندی ارائه‌ها در سایت، مشخص خواهد شد.)
زمان بندی اعلام شده:
-ثبت‌نام برنامه های الکام‌پیچ، آوردگاه سرمایه و پاویون شتاب:
۱ تا ۱۲ دی ماه

-مهلت ارسال فایل نهایی ارائه الکام پیچ:
از زمان ثبت‌نام تا ۲۰ دی ماه

-بررسی و تکمیل اطلاعات شرکت کنندگان:
۲۰ تا ۲۴ دی ماه

-اعلام زمانبندی ارائه‌های الکام پیچ و آوردگاه سرمایه و مشاوره های پاویون شتاب:
۲۶ دی‌ماه

- درخواست جابه‌جایی و تغییر زمان ارائه و مشاوره:
۲۶ تا ۲۷ دی ماه

-برگزاری رویدادهای الکام‌پیچ، آوردگاه سرمایه و پاویون شتاب:
۲۹ دی ماه تا ۲ بهمن ماه

-اعلام نتایج رقابت الکام پیچ:
۴ بهمن ماه
امسال رویدادهای جانبی الکام‌استارز به صورت آنلاین ( احتمالا بر بستر وبسایت ایوند ) برگزار خواهد شد و تیم‌ها می‌توانند در تاریخی که پس از ثبت نام به آن ها اعلام میشود، به صورت آنلاین برای داورها ارائه دهند.
یک فرد به نمایندگی از تیم باید در بازه‌ی اعلام شده در سایت الکام‌استارز حساب‌کاربری ساخته و در قسمت الکام‌پیچ ثبت‌نام را انجام دهد.
بله. تیم‌ها باید بعد از ورود به حساب‌کاربری خود فرم‌ ثبت‌نام الکام‌پیچ را تکمیل کرده و مبلغ ۲۵۰ هزار تومان واریز کنند تا ثبت‌نام آن‌ها ثبت نهایی شود.
بله ظرفیت ثبت نام تمامی بخش های الکام استارز محدود است. در سالهای گذشته ظرفیت این بخش فقط 32 تیم بوده است که امسال ممکن است وابسته به شرایط کمی تغییر کند. همچنین هر استارتاپ باید به شکل جداگانه ثبت‌نام کند.
در هر روز، ۶ داور به صورت ثابت حضور دارند که از بین سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار انتخاب شده‌اند. داوران هر روز با روز دیگر متفاوت‌اند در واقع ۲۴ داور داریم که با توجه به زمان‌بندی‌ها، برای هر ارائه ۶ داور حاضر خواهند شد. استارتاپ‌ها و داوران هیچ کدام از قبل اطلاعی نخواهند داشت که با چگونه و با چه کسی مواجه می شوند. این تقسیم بندی با توجه به زمان‌بندی که توسط تیم اجرایی الکام‌پیچ در نظر گرفته شده انجام خواهد شد.
با توجه به تجربه‌ای که داوران دارند معیارهای زیادی مدنظرشان است از جمله اینکه کسب و کارشما چه مشکلی را رفع می‌کند؟، اندازه بازار شما چقدر است؟، بیزنس مدل شما چیست؟ و ارائه شما به چه شکل است؟ و... که باید همه مواردی که یک ارائه خوب دارد را در نظر داشته باشید. تا حدودی می‌توان گفت داوران سرمایه‌گذاران فرضی هستند و معیارها شباهت زیادی به فرآیند ارایه به سرمایه‌گذار دارد. شرکت کنندگان باید در نظر داشته باشند که رقابت برابر و شانس همه یکسان است. رتبه هر تیم بستگی به میزان تسلط و کیفیت ارائه‌ی آن تیم دارد و اینکه چقدر بتوانند داورها را قانع کنند.
قطعا معیار تجربه سال‌های کاری مدنظر داوران ما قرار خواهد گرفت و جای نگرانی برای استارتاپ‌هایی که تجربه کمتری دارند وجود ندارد زیرا هدف الکام‌پیچ حمایت از کسب‌وکارهای نوپا است. امتیازدهی به هر استارتاپ با توجه به قدمت آن صورت خواهد گرفت و معیار سن توسط داوران در فرآیند امتیازدهی مدنظرقرار داده می‌شود.
• جوایز نقدی ستاد اقتصاد دیجیتال برای الکام‌پیچ مجموعا 150 میلیون تومان به
الف) 10 منتخب برگزیده الکام‌پیچ
ب) منتخب جایزه ویژه برای استارتاپ برگزیده در شرایط همه گیری کرونا
ج) استارتاپ‌های منتخب در هر یک از چهار حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده 
• برای حداکثر 2 تیم منتخب در الکام‌پیچ در صورت جذب سرمایه‌گذار تا سقف 30 درصد از سرمایه‌ای را که دریافت می‌کنند و تا سقف 500 میلیون تومان را می‌توانند به عنوان جایزه ویژه از سازمان فناوری اطلاعات ایران، دریافت نمایند.
• برای حداکثر 6 تیم‌ منتخب الکام‌پیچ این فرصت از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران فراهم می‌گردد تا در شتاب‌دهنده‌ای پذیرفته شوند و تا سقف 150 میلیون تومان اعتبار دریافت کنند.
• هر یک از استارتاپ‌های شرکت کننده در الکام‌پیچ در صورت پذیرش در شتابدهنده‌ها، تا سقف 50 میلیون تومان به صورت مستقیم به عنوان سرمایه اولیه از معاونت علمی دریافت می‌کنند.
• در قالب بوم‌سرمایه سازمان فناوری اطلاعات ایران امکان حمایت مالی از منتخبین الکام‌پیچ اختصاص می‌یابد.
توسط تیم اجرایی و داوران، راهکار مناسب اتخاذ خواهد شد.
جزییات و دستورالعمل دریافت جوایز در زمان اعلام نتایج و برندگان اطلاع رسانی خواهد شد.
شما باید در کمترین زمان بتوانید کسب‌وکار خود را ارائه دهید و مخاطب خود(سرمایه‌گذار یا مشتری) را جذب کنید در نتیجه زمان ارائه‌ی شما 5 دقیقه و پرسش و پاسخ داورها از شما 5 دقیقه خواهد بود.
تیم‌ها باید یکی از اعضایشان که تسلط کافی روی کسب‌وکار و ارائه دارد را به نمایندگی انتخاب کنند. آن شخص باید در روز ارائه آماده باشد و برای داورها ارائه دهد. در صورت بروز مشکل برای ارائه‌دهنده در روز ارائه فرد جایگزین از اعضا تیم برای ارائه باید حاضر شود.
از زمان ثبت نام تا تاریخ 20/10/1399 تیم‌ها فرصت دارند پاورپوینت‌های خود را آماده کنند و آن را ارسال کنند. تنها روش دریافت فایل‌ها از طریق حساب کاربری در وبسایت‌ الکام‌استارز است. تیم‌ها باید توجه داشته باشند که فایل نهایی خود را در سایت الکام‌استارز ضمیمه و ارسال کنند زیرا امکان اصلاح فایل بعد از تاریخ 20 دی ماه وجود ندارد پس باید توجه لازم را در ارسال فایل داشته باشند.
فایل ارائه باید به صورت اسلاید و پاورپوینت آماده شود اما بهتر است برای از بین نرفتن قالب و فونت‌ها، فایل با فرمت pdf ارسال شود.
میتوانید فایل های نمونه را از اینجا دانلود کنید.
خیر محدودیت حوزه فعالیت برای ثبت‌نام وجود ندارد. همه استارتاپ‌ها با هر زمینه فعالیتی که دارند می‌توانند در این رویداد ثبت‌نام و در این رقابت شرکت کنند.
زمانبندی ارائه تیم‌ها در تاریخ 26 دی ماه بر روی سایت الکام‌استارز در صفحه‌ی الکام پیچ قرار خواهد گرفت و در صورت لزوم تیم‌ها تا تاریخ ۲۷ دی ماه فرصت دارند برای جابه‌جایی زمان ارائه خود اقدام کنند.
در تاریخ ۴ بهمن ماه رتبه‌بندی بر روی سایت الکام‌استارز قرار خواهد گرفت.
بله ارایه تیم ها به صورت پخش زنده انجام میشود و یک لینک برای تماشای آنلاین ارایه ها و رویداد از طریق کانال‌های اطلاع‌رسانی الکام‌استارز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
نتایج روی وب‌سایت قرار خواهد گرفت. در مورد برگزاری یا عدم برگزاری مراسم اختتامیه آنلاین متعاقبا اعلام خواهد شد.

جوایز

جوایز الکام‌پیچ این دوره به شرح زیر است:

مخاطبین

حضور و مشاهده ارائه‌ها برای همه افراد علاقه‌مند رایگان و آزاد است و همه می‌توانند از مطالب ارائه شده در ارائه‌ها استفاده کنند. یک لینک برای تماشای آنلاین ارائه‌ها و رویداد از طریق کانال‌های اطلاع‌رسانی الکام‌استارز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

زمان و مکان ارائه ها

به دلیل وجود شرایط بیماری کرونا امسال رویداد الکام پیچ به صورت آنلاین و در بستر وبسایت ایوند از تاریخ ۲۹ دی ماه تا ۲ بهمن ماه ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.